Projekt BUS OZE – mobilna promocja nauki – organizowanie oraz udział w przedsięwzięciach upowszechniających, promujących i popularyzujących osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kraju lub za granicą.
Głównym celem projektu jest upowszechnienie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najnowszych badań i rozwiązań technologicznych w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności na temat najnowszych rozwiązań OZE, co pozwoli zwiększyć ich zainteresowanie kontynuowaniem nauki w tym kierunku bądź podjęciem pracy naukowo – badawczej.
Główną osią zaplanowanych wydarzeń popularyzatorskich jest wyjście naprzeciw potrzebie fizycznego dotarcia z „żywą” nauką bezpośrednio do najbliższego otoczenia mieszkańców regionu. Zainteresowanie społeczeństwa rozwojem nauki i techniki jest na tyle duże, że realizowane przez różne podmioty masowe imprezy popularyzatorskie (np. Festiwale Nauki) goszczą rokrocznie tysiące Małopolan.
Pojawienie się w danym miejscu, zwłaszcza małym miasteczku czy też miejscowości, zwłaszcza tych oddalonych od centrum akademickiego, takiego jak Kraków i funkcjonującego w nim AGH, mobilnego laboratorium rodzi dużo pytań ze strony odwiedzających go gości. Obserwujemy rosnące zainteresowanie odwiedzaniem takich pojazdów, deklarowaną gotowością do wzięcia udziału w tego typu imprezach, eventach, z oczekiwań obecności na miejscu fachowców, specjalistów z zakresu OZE, którzy odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania i w interesujący sposób przeprowadzą prezentacje na temat ciekawych nowości w obszarze OZE. Taki „żywy” pokaz pozwala naocznie przekonać się, że można produkować skutecznie i efektywnie energię w ten sposób oraz że może to być opłacalne ekonomicznie (jedna z najczęściej podnoszonych barier w skorzystaniu z OZE w gospodarstwach domowych i MŚP), przekłada się na taki wzrost wiedzy i świadomości uczestników, dzięki którym ich wybory w tym zakresie w przyszłości w sposób naturalny skierują się w stronę OZE.